Dlaczego lisy są rude?

Dlaczego lisy mają tak piękny kolor sierści? Co wspólnego z kotami mają lisy? Czy lisy miały kiedyś dziewięć ogonów i mogły zamieniać się ludzi? Co wspólnego mają z lisami Indianie z tajemniczego plemienia Achomawi? No i dlaczego powinniśmy zamykać dokładnie nasze kosze na śmieci.

Dlaczego lisy mają tak piękny kolor sierści? Co wspólnego z kotami mają lisy? Czy lisy miały kiedyś dziewięć ogonów i mogły zamieniać się ludzi? Co wspólnego mają z lisami Indianie z tajemniczego plemienia Achomawi? No i dlaczego powinniśmy zamykać dokładnie nasze kosze na śmieci.

Kochacie lisy? My również. Są piękne, sprytne i zupełnie niesamowite.

Z pewnością macie w domu lisią maskotkę. A zastanawialiście się dlaczego są rude? W dzisiejszym odcinku odpowiemy Wam na to pytanie i wiele innych.

Warto poznać bliżej lisy bo choć najbardziej charakterystyczne jest ich futro to lisi ród skrywa wiele tajemnic, które od dziś będzie znać również i Wy.

Idąc na spacer do parku lub lasu możecie spotkać lisa.

W lesie najczęściej spotkacie lisie nory. A samego lisa na łąkach i w pobliżu naszych domów. Tak! Lisy coraz częściej pojawiają się w okolicach ludzkich domów. Niestety. Z jednej strony fajnie jeśli możemy zobaczyć cześć dzikiej natury z naszego domowego okna. Jednak dla lisów korzystanie z ludzkiego jedzenia nie jest zdrowe oraz bardzo niebezpieczne.

Właśnie dlatego zawsze starajcie się dobrze zawiązywać worki ze śmieciami i zamykajcie dokładnie koszy na śmieci. Uchronicie w ten sposób lisy przed bardzo niebezpiecznymi nawykami podjadania w naszych śmietnikach.

Jak pamiętacie z odcinka „Czy w Polsce są zwierzęta zombie?” lisy czasem chorują na niebezpieczną dla nas chorobę: wściekliznę. Wścieklizna przenosi się najczęściej przez ślinę którą lisy zostawiają na swojej sierści wylizując się podczas porannej toalety.

Co prawda nie każdy lis jest chory jednak nie powinniście ryzykować. Jeśli będziecie widzieli lisa, który nie może wrócić do swojego leśnego domu (np. utknął gdzieś na Waszym podwórku), nie podchodźcie do niego i nie dotykajcie go. Powiedzcie o tym swoim rodzicom a oni dzwoniąc na numer 112 powiadomią odpowiednie służby, które liskowi pomogą.

Lisy to kuzyni naszych domowych psów.

Choć bardzo się od nich różnią. Jako jedyne z psowatych mają niesamowitą zdolność chowania pazurów w łapach – zupełnie jak koty. Jeden z lisów żyjący w Ameryce północnej umie nawet wspinać się na drzewa. Do kotów upodabnia je również możliwość zwężania swoich źrenic (czyli tej kolorowej plamki w oczach) w pionowe kreski. Pomaga im to doskonale oceniać odległość od zwierząt, na które polują.

Widzieliście z pewnością lisie wąsy.

Takie wąsy nazywają się wibrysy. Ponieważ lisy lepiej widzą na duże odległości niż z bliska, pomagają sobie właśnie wibrysami. Są one bardzo czułe na dotyk i pomagają lisom robić różne rzeczy pyszczkiem. Ale lisy mają również wibrysy na łapach. Niesamowite prawda. Tylko po co im takie delikatne wąsy na łapkach? Okazuje się, że dzięki nim lis po skoku, podczas lądowania wie czy musi wyciągnąć swoje pazury czy może pozostawić je schowane.

Widzieliście kiedyś piękne lisie uszy?

Lis potrafi nimi obracać właściwie w każdą stronę. Lisi słuch jest doskonały. Potrafi usłyszeć pisk myszy z odległości nawet 100 metrów – czyli mniej więcej z odległości równej długości boiska piłkarskiego.

Dzięki swoim uszom, lisy są doskonałymi myśliwymi. Potrafią usłyszeć odpoczywające ptaki nawet z odległości 500 kroków.

Lisy są również, bardzo dobrymi skoczkami.

Podczas polowania potrafią skoczyć nawet na wysokość 2 metrów (czyli w naszym domu mogłyby podskoczyć prawie od sufit), aby zaskoczyć swoją ofiarę. Podczas skoku równowagę pomaga im ich bardzo długi ogon. Lisy polując zimą bardzo często słyszą myszy ukryte nawet pod śniegiem.

Jednak lisie uszy służą również jako klimatyzacja. Dzięki nim lisy żyjące na pustyni, przyrodnicy nazywają te lisy fenkami, potrafią schładzać cały swój organizm. Mają one bardzo duże uszy, które są bardzo mocno ukrwione, to znaczy, że przepływa przez nie bardzo dużo krwi, właśnie dlatego każdy ruch powietrza schładza ją i pozwala fenkowi żyć na pustyni. Wy również znacie takie ochłodzenie prawda. Gdy jest bardzo gorąco latem, z przyjemnością siadamy przed wentylatorami prawda? Dzięki nim czujemy, dużo niższą temperaturę.


Wesprzyj podcast. Dołącz do fantastycznych Patronek i Patronów, którzy pomagają tworzyć Blizejlasu.pl i zmieniają Świat na lepszy.

Wielkie dzięki za wsparcie! Jesteś bohaterem na moim profilu!

10 zł

MIESIĘCZNIE

  • Twoje nagrody:

Zestaw nasion z najpiękniejszych sosen  z Puszczy Noteckiej do wysiania własnego mini lasu

Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku  tylko dla Patronów

Dostęp do materiałów w Strefie Patrona (pomoce naukowe do nauki biologii w szkole, scenariusze zajęć w terenie)

Dostęp do specjalnej relaksującej playlisty na Spotify dla rodziców

Wielkie dzięki! Twoje 20 zł jest dla mnie prawdziwym wsparciem!

MIESIĘCZNIE

  • Nagrody z poprzedniego kroku oraz:

Płyta CD z opowiadaniami Blizejlasu.pl z osobistą dedykacją

Przedpremierowy dostęp do materiałów audio w Patronite Audio oraz w Strefie Patrona

Dostęp do  „Zielono w głowie” – rozmowy z ciekawymi gośćmi na temat przyrody, ekologii i wszystkiego dookoła lasu

Wielkie dzięki to zdecydowanie za mało! Blizejlasu.pl Cię kocha!

50 zł

MIESIĘCZNIE

  • Wszystkie nagrody z poprzednich kroków oraz:

Jeśli będziesz w okolicy, zapraszam na spacer edukacyjny w Puszczy Noteckiej

Fantastyczna chusta z motywem leśnym


No ale dlaczego lisy są rude?

Lisy żyjące w innych miejscach na ziemi mają oczywiście inny barwy np. lis polarny jest cały biały. Nasze lisy są rude ponieważ najczęściej polują wśród uschniętych traw. Które mają bardzo podobny kolor. Są one doskonałym maskowaniem dla lisa. Chociaż mówienie że lisy są całe rude to trochę uproszczenie ponieważ ich łapki są czarne a brzuszek i dół pyszczka białe. Przypomina wam to coś? Tak spryciarze tak właśnie wygląda zimowa łąka – trochę czarnej ziemi, gdzieniegdzie warstwa śniegu i dużo rudych uschniętych traw.

Czy wiedzieliście, że lisy potrafią ze sobą rozmawiać.

Wydają aż 40 różnych dźwięków, dzięki którym potrafią rozmawiać ze sobą na bardzo duże odległości.

Bardzo często lisy współpracują z borsukami. A dokładnie dzielą ze sobą nory. Borsuki są czyścioszkami, które często sprzątają swoje norki. Sprzątając swoją norę sprzątają ją również dla lisów. Lisy za to odwdzięczają się borsukom zostawiając im koło nory resztki pożywienia, które upolowały.

Lisy jedzą właściwie wszystko, choć najbardziej lubią mięso.

Jednak gdy go zabraknie bez problemu potrafią zadowolić się jagodami, borówkami, malinami, jeżynami, czereśniami, wiśniami, jabłkami, śliwkami, winogronami a nawet żołędziami i trawą. To zupełnie jak my prawda?

Legendy świata

Lisy i ich wspaniałe, piękne rude futro były od setek lat inspiracją dla autorów bajek i legend opowiadanych przy ogniskach. W naszych bajkach i legendach lisy są spryciarzami i nie wykazują się zbytnią odwagą. Jednak w niektórych krajach są olbrzymami (w mitologii greckiej), oraz są duchami które mogą mieć nawet do dziewięciu ogonów – tak wierzą Chińczycy. W Japonii z kolei nazywano lisy kitsune i wierzono, że są to duchy które potrafią zamieniać się w ludzi i płatać figle. W Arabii wierzono że lisy są tak sprytne że umieją nawet oszukać śmierć. Indianie amerykańscy wierzyli że srebrny lis i kojot stworzyli świat.

Posłuchajcie indiańskiej legendy plemienia Achomawi o stworzeniu świata:

Na początku nie istniało nic poza oparami mgły. Mgła i woda połączyły się, ale ziemi nadal nie było. W tej bezkresnej mgle wędrował Srebrny Lis, a ponieważ podróż mu się dłużyła, czuł się okropnie samotny. “Chciałbym kogoś spotkać”, powiedział do siebie, i nagle spotkał Kojota. “Tak myślałem, że w końcu kogoś spotkam”, powiedział lis. Kojot popatrzył na niego, ale nic nie odparł. “Dokąd wędrujesz?”, spytał Lis, i nie usłyszał odpowiedzi poza podobnym pytaniem.

Kojot chciał się od niego dowiedzieć, co jest przyczyną jego wędrówki. Lis odparł, że się martwi. Kojot powiedział: “Ja też się martwię i wędruję”. Lis mu na to zaproponował: “Chodźmy razem, ty i ja. Lepiej, powiadają, wędrować we dwójkę”. I poszli penetrując dalsze odmęty mgły. Minęło trochę czasu, zanim spostrzegli, że nadal idą i nic się nie dzieje.

Postanowili zatem coś zrobić, a Lis zaproponował, aby stworzyli świat. I wzięli się do tej pracy ochoczo, a że żaden z nich nie wiedział, jak się stwarza światy, zaczęli śpiewać. Śpiewali i tupali, tańczyli w kółeczko jeden koło drugiego, a potem Lis pomyślał sobie: “Kępko trawy, wyjdź!” i w tej samej chwili miał ją w rękach. Następnie, rzucił ją między chmury i nakazał Kojotowi, aby zamknął oczy i śpiewał.

Kojot śpiewał, a Lis wyobrażał sobie, że kępka trawy się rozciąga i jest coraz większa. Kiedy trawa stała się już całkiem spora, otworzyli oczy, skoczyli nań i stworzyli resztę świata. Tak oto powstał świat.

Legenda plemienia Achomawi

Choć legenda ta ma już setki lat jest wciąż bardzo urocza prawda?

Jeśli chcecie poczuć się jak lisy zróbcie eksperyment. Do tego eksperymentu będzie potrzebować opaskę na oczy oraz kilku przyjaciół. Idźcie do parku albo lasu. Stańcie w jednym miejscu i zawiążcie jednemu z Was oczy.

A teraz poproście swoich rodziców lub przyjaciół aby stanęli w różnej odległości od was i po kolei wydawali z siebie cichy pisk myszy. Wy natomiast bardzo uważnie nasłuchujcie – jeśli usłyszycie pisk myszy, spróbujcie bez zdejmowania opaski z oczu ocenić tak jak robią to lisy ile dużych kroków od Was jest mysz.

Ciekawe czy zgadniecie i czy moglibyście polować jak lisy?

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Janina

Dużo ciekawych informacji dziś znalazłam o lisie. Dzięki
A czy to prawda, że lisy mają wibrysy jak u kota?
O tu takie info znalazłam – link do „Przygody Przyrody”

Zobacz również