Dokąd pójdzie pójdźka? – odcinek specjalny

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego sowy pójdźki nazywamy pójdźkami? Gdzie można spotkać w Polsce sowy pójdźki? Dlaczego pójdźki mają żółte oczy? Dlaczego pójdźkom stawiano kiedyś pomniki? Dlaczego w dzisiejszych czasach niektórzy ludzie wciąż boją się pójdziek? Oraz dokąd pójdźki mogłyby pójść, gdyby chciały?

Kliknij i słuchaj podcastu

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego sowy pójdźki nazywamy pójdźkami? Gdzie można spotkać w Polsce sowy pójdźki? Dlaczego pójdźki mają żółte oczy? Dlaczego pójdźkom stawiano kiedyś pomniki? Dlaczego w dzisiejszych czasach niektórzy ludzie wciąż boją się pójdziek? Oraz dokąd pójdźki mogłyby pójść, gdyby chciały?

Odcinek specjalny „Spotkań z piórem i pazurem”, pod tytułem: „Dokąd pójdzie pójdźka?”

Zapraszam Was do wysłuchania wyjątkowego odcinka „Spotkań z piórem i pazurem”. Odcinek ten powstał dzięki mojej wielkiej sympatii do sów oraz dzięki współpracy z pewnym wyjątkowym wydawnictwem (więcej informacji o współpracy znajdziecie tutaj).

Pójdźki to jedne z najmniejszych sów żyjących w Polsce. Są to drobne, ciekawskie sowy z zadziornym charakterem. Zakochałem się w nich od pierwszego wejrzenia <3.

Tak bardzo polubiłem sowy pójdźki, że wybrałem ich podobiznę na logo Bliżej Lasu. Serio!

Jeśli przyjrzycie się uważnie, odwiedzając stronę blizejlasu.pl, to znajdziecie w jej lewym górnym rogu, logo przypominające sowie oczy.

Piękne żółte tęczówki oczu i pseudo brwi pozwalają nam ludziom wyjątkowo dobrze odczytywać pójdźkowe emocje.

Jeśli przyjrzycie się uważnie pójdźkom, to zauważycie z pewnością, że nad ich oczami są „brwi”. A raczej jasne pióra, które przypominają nasze ludzkie brwi. Dzięki nim pójdźki mają niespotykaną wśród ptaków umiejętność „strojenia min”.

Na przykład pójdźki potrafią przepięknie się dziwić lub udawać złość. A przynajmniej tak odczytujemy emocje widoczne na pójdźkowej twarzy. Tak naprawdę pójdźkowe emocje dużo bardziej są przekazywane w postaci ruchu całego ciała, sposobu chodzenia, rozkładania skrzydeł oraz odgłosów przypominających czasem nawet syczenie węży. Co bardzo skutecznie potrafi odstraszyć niektóre drapieżniki.


Na filmiku możecie zobaczyć sowy pójdźki, żyjące w Ameryce Północnej, które chętnie chowają się w ziemnych norkach.

Pójdźki żyjące w Polsce, chętnie mieszkają w stodołach oraz we wlotach powietrza w budynkach, a także w głębokich wierzbowych dziuplach.


Sowy pójdźki, kojarzą mi się odrobinę ze wspaniałymi Słuchaczkami i Słuchaczami BlizejLasu.pl.

Czyli z Wami 🙂 drogie dzieciaki.

Wy również jesteście bardzo ciekawe świata, który Was otacza, lubicie się śmiać i wygłupiać, a czasem jesteście bardzo, ale to bardzo odważne.


No i tak samo, jak sowy pójdźki, czasem, gdy się czegoś przestraszycie, uciekacie w bezpieczne miejsce.

Bo taka jest właśnie sowia mądrość.


A czy zastanawialiście się może, dlaczego sowy pójdźki nazywamy pójdźkami? Gdzie można spotkać w Polsce sowy pójdźki? Dlaczego pójdźki mają żółte oczy? Dlaczego pójdźkom stawiano kiedyś pomniki? Dlaczego w dzisiejszych czasach niektórzy ludzie wciąż boją się pójdziek? Oraz dokąd pójdźki mogłyby pójść, gdyby chciały?

Dziś poznajcie tajemnice pójdźkowego rodu.


Posłuchajcie specjalnego odcinka „Spotkań z piórem pazurem” pod tytułem: „Dokąd pójdzie pójdźka?”

Odcinek specjalny „Spotkań z piórem i pazurem”, pod tytułem: „Dokąd pójdzie pójdźka?”

Drodzy Rodzice!

Poniższy tekst jest skierowany specjalnie do Was.

Dzięki komercyjnej współpracy BlizejLasu.pl z Wydawnictwem Studio Koloru powstał odcinek specjalny „Spotkań z piórem i pazurem” dedykowany w całości sowom pójdźkom.

Wiem, że określenie „komercyjna współpraca” może budzić w Was niepokój, że moja opinia została „opłacona”, a więc jest z oczywistych powodów niewiarygodna.

Chciałbym Was zapewnić, że słuchając BliżejLasu.pl Wasze dzieci nie są i nigdy nie będą narażone na reklamy oraz lokowanie produktu — uważam takie działania za skrajnie nieetyczne.

Moje opinie na stronach BlizejLasu.pl, są zawsze skierowane do Rodziców i są to opinie w pełni niezależne i rzetelne — nieuwarunkowane żadną formą współpracy.

Odcinek specjalny jest prezentem od wydawnictwa Studio Koloru dla Słuchaczek i Słuchaczy „Spotkań z piórem i pazurem” z okazji wydania, przez wydawnictwo, specjalnej książki o pójdźkach, kierowanej do dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Mamy nadzieje, że specjalny odcinek podcastu i fabularyzowana książka, pozwoli dzieciakom, lepiej poznać wyjątkowe sowy, jakimi są sowy pójdźki.

Pójdźki, niestety coraz rzadziej pokazują się w okolicach naszych domów i zabudowań gospodarczych. Kiedyś liczne i często widziane, dziś pójdźki, są ptakami, które możemy spotkać jedynie na południu Polski oraz w północnej części Wielkopolski.

Dzięki rzetelnej i naukowo potwierdzonej wiedzy o pójdźkach możemy pomóc, tym wyjątkowym sowom, zamieszkać w naszej okolicy!

Jak już wiecie, darzę sowy pójdźki wyjątkową sympatią. Jednak okazało się, że nie tylko ja bardzo lubię pójdźki.

Równie bardzo, jak ja, pokochała pójdźki pani Joanna Kowalczyk-Bednarczyk. Wielka miłośniczka przyrody, która postanowiła napisać o sowach pójdźkach specjalną książkę.

Jest to książka przygodowa. Jeśli kiedyś przeczytacie tę książkę, to z pewnością pokochacie Rózię, Pózie i Tysia. Ja się w nich zakochałem już od pierwszych stron książeczki.

Oprócz przygód Pózi znajdziecie w książeczce również wiele ważnych i cennych naukowych informacji o sowach pójdźkach, a to wszystko opowiedziane w bardzo ciekawy i prosty sposób.

Okładka przygód Rózi, Pózi i Tysia zapowiada ciekawą przygodę.

Szczególną uwagę zwróciłem na nietypowe i bardzo oryginalne ilustracje, autorstwa pani Anny Wojtunik. Dzięki uprzejmości wydawnictwa — możecie już teraz zajrzeć do wnętrza książeczki:

Poniżej znajdziecie również fragment opowiadania w formacie audiobooka, który już niedługo pojawi się na stronach wydawcy książki.

Książka jest czytana przez panią Joannę, czyli autorkę książki, która moim zdaniem ma bardzo ciepły i przyjemnie brzmiący głos. Zresztą posłuchajcie sami:

Książka jest wydana w twardej oprawie oraz formacie, który pozytywnie mnie zaskoczył. Zupełnie nie wiem dlaczego, ale spodziewałem się, że książka jest w standardowym formacie, książek dla dzieci, czyli 15 × 15 cm.

Jednak format książki 21 × 21 cm prezentuje się dużo lepiej i pozwolił na użycie czcionki w wielkości, która pozwoli starszym dzieciakom na łatwe samodzielne czytanie.

Koszt książki w promocyjnej cenie wynosi 37,00 zł brutto (regularna cena to 49,90 zł). Najniższe koszty wysyłki InPostem wynoszą 12,90 zł.

Jeśli chcielibyście zakupić książkę, możecie to zrobić bezpośrednio na stronach wydawnictwa, klikając w poniższy przycisk.


Posłuchaj odgłosów sów i dowiedz się o nich więcej dzięki „Atlasowi rozpoznawania sów” przygotowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Sów.

Zdjęcia włochatki i puszczyka dzięki uprzejmości: Mdf oraz Martin Mecnarowski.

Pamiętajcie, że częste i głośne puszczanie odgłosów sów w ich naturalnym środowisku, może zaburzać ich naturalny rytm życia.

4.6 7 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zobacz również