O Blizejlasu.pl

Blizejlasu.pl – to podcast przyrodniczy z elementami słuchowiska dla dzieci i rodziców. Każdy odcinek to zabawna i wciągająca opowieść, pełna naukowych faktów opowiedzianych prostym językiem oraz eksperyment do wykonania w domu lub lesie.

Dlaczego dzieci potrzebują podcastu
o przyrodzie?

Pewnego dnia mój syn uczył się na sprawdzian z biologii. Po godzinie potrafił doskonale powiedzieć jak zbudowany jest gołąb. Gdy zapytałem go, po co gołębiom są pióra puchowe i dlaczego mają one taki dziwny kształt, nie umiał mi na to odpowiedzieć. Chociaż ze sprawdzianu dostał piątkę, to nie rozumiał, po co natura stworzyła ptakom pióra. Stawiam diamenty przeciwko orzechom, że za parę miesięcy, nie będzie pamiętał nawet połowy tego, czego tak bardzo dobrze się nauczył.

Jako edukator i storyteller, wiedziałem, że zabrakło OPOWIEŚCI, która dla mózgu jest jak klej, który pozwala połączyć wszystkie fakty i skleić je z nami na całe życie.

Według socjologów, naukowców i codziennych obserwacji milionów rodziców, dzieci zaczynają unikać kontaktu z przyrodą. Naukowcy nazwali to zjawisko „deficytem braku natury”. Dzieci unikają przyrody, ponieważ jej nie znają i nie rozumieją, przez co się jej boją. 

Na szczęście są opowieści. Możemy wykorzystać naturalną ciekawość naszych dzieci, które ciągle pytają „dlaczego?” i opowiedzieć im o fenomenalnym świecie przyrody, który je otacza. Dzięki opowieściom, dzieci poznają świat przyrody i przestają go unikać, a nawet zachęcają do jego poznawania swoich rodziców i rówieśników.

Nie umiesz opowiadać? Nie znasz się na przyrodzie? Nie martw się, nie musisz się znać na wszystkim.

Czym jest Blizejlasu.pl?

Blizejlasu.pl to podcast z elementami słuchowiska dla dzieci i rodziców.

Będąc rodzicem, przyrodnikiem i byłym leśnikiem, stworzyłem podcast dla dzieci (w wieku od 5 do 14 lat) i rodziców (w każdym wieku) opowiadający o polskiej przyrodzie. Celem podcastu jest pokazanie naszej przyrody taką, jaką jest naprawdę: fascynującej, pełnej niewidocznych na pierwszy rzut oka połączeń i zależności, czasem surowej i rządzącej się swoimi prawami.

Blizejlasu.pl to opowieść pełna naukowych faktów, opowiedzianych w prosty i zarazem ciekawy sposób. Zweryfikowana wiedza w połączeniu z odgłosami natury, muzyką, legendami, lokalnymi tradycjami i przykładami z codziennego życia pozwala, będącym w domowym zaciszu słuchaczom, zanurzyć się w naturze.

W ciągu 20 lat mojej pracy przyrodnika, edukatora, leśnika i przedsiębiorcy, miałem okazję poznać przyrodę z wielu stron, zarówno tej użytkowej, jak i zupełnie przeciwnej. Dzięki temu doświadczeniu, szanuję zdanie każdej ze stron i rozumiem, jak ważna jest rola ludzi w ochronie oraz dbaniu o powierzoną im przyrodę.

„Faktem jest, że żaden gatunek kiedykolwiek, nie miał tak masowej kontroli nad wszystkim na Ziemi, nad życiem i śmiercią, jaką my mamy teraz. To stawia nas, czy nam się to podoba czy nie, przed ogromną odpowiedzialnością. W naszych rękach leży teraz nie tylko nasza własna przyszłość, ale także przyszłość wszystkich innych istot, z którymi dzielimy tę planetę.”
David Attenborough „Życie na Ziemi”.

Czy dzieci słuchają podcastów?

Tak 🙂

Pamiętacie bajki, których słuchaliśmy, będąc dziećmi? Słuchane najczęściej na kaseciaku lub „wieży rodziców” kasety magnetofonowe, przewijane do początku zatyczką od pisaka. To były nasze pierwsze podcasty i audiobooki :). Pamiętam jak bardzo bałem się gdy Ferdynand Wspaniały jechał windą, która nie mogła się zatrzymać i leciał wyżej i wyżej….

Słowo mówione, jego ton, barwa, ekspresja tworzy w naszych głowach niesamowite obrazy, rodzi emocje, pobudza kreatywność. Z pewnością zauważyliście różnicę między przeczytaniem książki a obejrzeniem jej ekranizacji. Podcasty aktywują jeszcze więcej obszarów mózgu niż czytanie.

Opowieści od prawieków, są dla nas naturalnym sposobem poznawania świata. Słuchanie ich mamy w naszych genach.

A co z Rodzicami?

Czy wiecie, że ludzie dzielą się na tych którzy wiedzą wszystko o wychowywaniu dzieci i na rodziców :)? Właśnie dlatego uważam, że rodzicom przydaje się każde możliwe wsparcie, podczas wychowywania dzieci. 

W audycjach dla rodziców poruszam tematy związane z wykorzystaniem przyrody w parentingu, pomagając im, np. zorganizować ciekawie czas w lesie lub parku podczas codziennych spacerów. 

Audycje dla rodziców, to również publicystyka, przedstawiająca bardziej skomplikowane a jednocześnie również fascynujące tematy, choćby takie jak: slow life czy wpływ przyrody na prace nad sztuczną inteligencją, a także wywiady z fotografikami przyrody, myśliwymi, ekologami i leśnikami … oraz wiele innych tematów, krążących wokół świadomego przebywania i korzystania z przyrody i jej ochrony.

JAK MOŻESZ POMÓC BLIZEJLASU.PL?

Od uruchomienia podcastu minął w listopadzie 2020 dokładnie rok. W ciągu tego roku Blizejlasu.pl zdobyło ponad 23 tysiące słuchaczy. Powstało ponad 20 odcinków audio, które zostały odtworzone ponad 151 tysięcy razy. Podcast jest dostępny na wszystkich dobrych platformach podcastowych (Spotify, Apple, Google, Empik’Go oraz kilku innych), powstała profesjonalna strona www oraz kanał wideo na YouTubie.

W rankingach Spotify i Empik’Go – podcast Blizejlasu.pl jest najlepszym i najchętniej słuchanym podcastem przyrodniczym dla dzieci w Polsce w 2020 roku. Wśród wszystkich podcastów w Polsce zajmuje 67 miejsce i wciąż pnie się coraz wyżej.

To co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku, wydarzyło się dzięki Wam! Dzięki! Jesteście WSPANIALI! Szczególnie dziękuję najmłodszym Słuchaczom, za cierpliwość w oczekiwaniu na następny odcinek i zadawanie bardzo ciekawych pytań oraz wysyłanie do mnie ponagleń „kiedy będzie nowy odcinek?” 🙂

I tak, projekt prowadzony z potrzeby serca, stał się zobowiązaniem wobec tysięcy dzieciaków. Dlatego chciałbym poprosić Was o wsparcie.

Chciałbym, aby dzieci, które słuchają Blizejlasu.pl, gdy dorosną podejmowały samodzielne decyzje, pełne szacunku dla otaczającej je przyrody, aby był to dla nich naturalny odruch – jak oddychanie.


Wesprzyj podcast. Dołącz do fantastycznych Patronek i Patronów, którzy pomagają tworzyć Blizejlasu.pl i zmieniają Świat na lepszy.

Wielkie dzięki za wsparcie! Jesteś bohaterem na moim profilu!

10 zł

MIESIĘCZNIE

  • Twoje nagrody:

Zestaw nasion z najpiękniejszych sosen  z Puszczy Noteckiej do wysiania własnego mini lasu

Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku  tylko dla Patronów

Dostęp do materiałów w Strefie Patrona (pomoce naukowe do nauki biologii w szkole, scenariusze zajęć w terenie)

Dostęp do specjalnej relaksującej playlisty na Spotify dla rodziców

Wielkie dzięki! Twoje 20 zł jest dla mnie prawdziwym wsparciem!

MIESIĘCZNIE

  • Nagrody z poprzedniego kroku oraz:

Płyta CD z opowiadaniami Blizejlasu.pl z osobistą dedykacją

Przedpremierowy dostęp do materiałów audio w Patronite Audio oraz w Strefie Patrona

Dostęp do  „Zielono w głowie” – rozmowy z ciekawymi gośćmi na temat przyrody, ekologii i wszystkiego dookoła lasu

Wielkie dzięki to zdecydowanie za mało! Blizejlasu.pl Cię kocha!

50 zł

MIESIĘCZNIE

  • Wszystkie nagrody z poprzednich kroków oraz:

Jeśli będziesz w okolicy, zapraszam na spacer edukacyjny w Puszczy Noteckiej

Fantastyczna chusta z motywem leśnym


Co wydarzy się dzięki Waszemu wsparciu?

Czas rozłożyć skrzydła. Dzięki Waszemu wsparciu Blizejlasu.pl uruchomi następujące serie:

  • „Spotkania z piórem i pazurem” opowiadania dla dzieci – 2 odcinki w miesiącu
  • „Blizejlasu.pl w szkole” – opowiadania audio, pomagające nauczyć się w ciekawy sposób, szkolnej podstawy programowej (oraz trochę ją rozszerzyć)
  • „Bądź bliżej lasu!” – scenariusze zajęć edukacyjnych w terenie dla Ciebie i Twoich dzieci
  • „Zielono w głowie” – rozmowy z ciekawymi gośćmi na temat przyrody, ekologii i wszystkiego dookoła
  • Leśna akademia – spotkania w terenie z Blizejlasu.pl 

Kim jestem czyli „jak to się zaczęło” – wszystko przez te opowiadania…

Moja przyrodnicza pasja zaczęła się gdy miałem kilka lat. Było niedzielne popołudnie 1986 roku. Szczyt techniki, dwukasetowa wieża marki Sony, czekała przyjaźnie, świecąc potencjometrami. Tata wyjął z opakowania kasetę z taśmą, na której odręcznym, pochyłym, energicznym charakterem pisma napisał: „Moich sześć stepowych tchórzy” W. Puchalski.

Tak właśnie zapamiętałem moje pierwsze opowiadanie audio. Będąc 6 letnim brzdącem, słuchając melodyjnego głosu pana Puchalskiego, czując ciepło taty siedzącego obok, marzyłem i przenosiłem się w nieznane mi jeszcze przyrodnicze krainy – byłem małym odkrywcą.

Moją pierwszą przyrodniczą książką była Encyklopedia Zwierząt – którą czytałem tak często, że właściwie nauczyłem się jej na pamięć.

Pasjonując się przyrodą, skończyłem technikum leśne i studia leśne. Będąc przez kilka lat zawodowym leśnikiem, miałem również okazję poznać ekonomiczną i użytkową rolę lasów w Polsce. Po zakończeniu pracy w Lasach Państwowych, zostałem przyrodnikiem i edukatorem oraz przedsiębiorcą. 

Do zobaczenia w lesie!