Dlaczego mgła między drzewami znika?

Skąd się bierze mgła? Czy mgła może być zimą? Dlaczego mgła między drzewami znika? No i co wspólnego z herbatą ma mgła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego mgła między drzewami znika?

Skąd się bierze mgła? Czy mgła może być zimą? Dlaczego mgła między drzewami znika? No i co wspólnego z herbatą ma mgła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego mgła między drzewami znika?

Najbardziej tajemnicze spacery w parku lub lesie są gdy wokół nas jest mgła prawda?

Jedna z legend mówi, że mgły zasyłają bogowie aby ich wysłannicy mogli niezauważeni urządzać świat dla ludzi. Jednak dlaczego mgła jest taka tajemnicza? Ponieważ nie pozwala nam ona widzieć świata dookoła nas.

A jeśli czegoś nie widzimy to robi się to dla nas tajemnicze.

Dlaczego jednak mgła bardzo rzadko pojawia się w lesie?

Bardzo często jadąc samochodem przez gęstą mgłę widzimy, że kończy się ona w lesie, choć patrząc w przód drogi jest ona cała we mgle. Co takiego dzieje się w lesie, że mgła w nim znika?

Ale czy wiecie co to jest mgła?

Bardzo często mgłę porównuje się do chmur. Takie porównania mają bardzo dużo prawdy w sobie. Właściwie mgła i chmura na niebie to prawie to samo. Czyli idąc w mgle to tak jakbyśmy chodzili w chmurach.

Z pewnością zauważyliście że idąc przez mgłę nasze rzeczy stają się szybciutko mokre prawda? Dzieje się tak ponieważ mgła to bardzo malutkie kropelki wody. W główce od szpilki mogłoby się zmieścić tych kropelek aż tysiąc! Ale, ale skoro są to kropelki wody a woda jest przeźroczysta to dlaczego mgła ma kolor biały lub szarawy?

Każda kropelka wody we mgle przepuszcza przez siebie światło. Pamiętacie jak powstaje tęcza? Promienie słoneczne przechodząc przez duże krople wody rozdziela się na różne kolory od czerwonego przez zielony aż do niebieskiego Jeśli pomnożymy takie zjawisko (rozszczepiania światła) razy tysiąc bardzo malutkich kropelek to mamy wrażenie że mgła jest biała.

Dodatkowo mgła zachowuje się trochę jak lustro. Widzieliście na pewno zachód słońca nad morzem, jeziorem, stawem lub rzeką. Jest taki moment gdy słońce tak bardzo odbija się od wody że nie można patrzeć na wodę bo bardzo bolą nas oczy. To właśnie woda zaczęła odbijać promienie słoneczne zupełnie jak lustro.

Mgła zachowuje się tak samo odbija między kropelkami światło jak miniaturowe lusterka. Dlatego gdy jadąc samochodem lub idąc na spacer w środku mgły zapalimy silne światło mamy wrażenie że mgła dokoła nas świeci swoim blaskiem.


Wesprzyj podcast. Dołącz do fantastycznych Patronek i Patronów, którzy pomagają tworzyć Blizejlasu.pl i zmieniają Świat na lepszy.

Wielkie dzięki za wsparcie! Jesteś bohaterem na moim profilu!

10 zł

MIESIĘCZNIE

  • Twoje nagrody:

Zestaw nasion z najpiękniejszych sosen  z Puszczy Noteckiej do wysiania własnego mini lasu

Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku  tylko dla Patronów

Dostęp do materiałów w Strefie Patrona (pomoce naukowe do nauki biologii w szkole, scenariusze zajęć w terenie)

Dostęp do specjalnej relaksującej playlisty na Spotify dla rodziców

Wielkie dzięki! Twoje 20 zł jest dla mnie prawdziwym wsparciem!

MIESIĘCZNIE

  • Nagrody z poprzedniego kroku oraz:

Płyta CD z opowiadaniami Blizejlasu.pl z osobistą dedykacją

Przedpremierowy dostęp do materiałów audio w Patronite Audio oraz w Strefie Patrona

Dostęp do  „Zielono w głowie” – rozmowy z ciekawymi gośćmi na temat przyrody, ekologii i wszystkiego dookoła lasu

Wielkie dzięki to zdecydowanie za mało! Blizejlasu.pl Cię kocha!

50 zł

MIESIĘCZNIE

  • Wszystkie nagrody z poprzednich kroków oraz:

Jeśli będziesz w okolicy, zapraszam na spacer edukacyjny w Puszczy Noteckiej

Fantastyczna chusta z motywem leśnym


A czy wiecie kiedy powstaje mgła?

Aby powstała mgła ciepłe mokre powietrze musi bardzo szybko się ochłodzić. Wiecie kiedy tak się dzieje? Gdy zimą wydychamy powietrze. Widzieliście dymek ze swojej buzi? Tak to jest mgła. Ciepłe powietrze ogrzane w naszym wnętrzu nagle podczas mówienie lub wydychania spotyka się z bardzo zimnym zimowym powietrzem i gwałtownie się ochładza. Powstaje wtedy mini mgiełka.

W przyrodzie dzieje się podobnie gdy mamy ciepły dzień i nagle wieczorem lub rano napływa zimne powietrze do tego brakuje silnego wiatru to mgłę mamy gwarantowaną. Niestety gdy wieje silny wiatr mgła jest na bieżąco rozwiewana i jej nie widać. Za to delikatny wiatr potrafi unieść kropelki mgły nawet tak wysoko że piloci w samolotach mają problem z lataniem w takiej mgle.

Dlaczego w lesie mgła robi się coraz bardziej przeźroczysta i znika?

Bo w lesie rosną drzewa. Dzięki drzewom powietrze w lesie jest cieplejsze niż na odsłoniętym polu lub drodze. Ponieważ korny drzew (czyli ich gałązki z listkami bądź igiełkami) działają jak przykrywka na garnku. Gdy coś podgrzejemy w garnku i przykryjemy garnek pokrywką to ciepło utrzymuje się w nim znaczeni dłużej prawda? Tak samo jest w lesie. A gdy powietrze jest ciepłe to  mgła nie powstaje.

A z drugiej strony drzewa działają jak bardzo duże parasolki. Zimne powietrze spływające z góry ślizga się po koronach drzew i nie wnika do środka lasu. Dzięki temu w lesie dużo trudniej jest powstawać mgle bo ciepłe powietrze nie ma tylu okazji do spotkania zimnego powietrza.

Oczywiście, to nie jest tak, że na 100% w lesie nie będzie nigdy mgły. Gdy las jest w bardzo dużym dołku np. w dolince lub las jest rzadki czyli drzewa prawie nie stykają się swoimi gałązkami to mgła w nim powstanie.

Czy mgła może powstawać zimą?

A wy jak myślicie? Oczywiście że tak. Mgła może powstawać nawet wtedy gdy mamy temperaturę minus 30 stopni. Mgła będzie wtedy składać się prawie wyłącznie z samych kryształków lodu.

Jak myślicie dlaczego światła przeciw mgielne w samochodach waszych rodziców umieszczane są poniżej świateł normalnych (tuż nad jezdnią)? Ponieważ najbliżej asfaltu mgła prawie nie występuje (asfalt pochłania dużo ciepła w ciągu dnia z promieni słonecznych i oddaje to ciepło w nocy dzięki czemu powietrze tuż nad nim jest ciepłe i dopiero trochę wyżej gwałtownie się ochładza i zamienia w mgłę).

Jeśli chcecie zobaczyć mgłę w waszym domu zróbcie eksperyment. Koniecznie z rodzicami. Podgrzejcie trochę wody w czajniku może być wrząca (a wiecie że dymek z nad czajnika to też mgła?

Bardzo gorące i mokre powietrze z wrzącej wody szybko się ochładza w naszym domowym powietrzu i powstaje mgła, która szybko się ogrzewa i znika), niech rodzice naleją trochę wrzącej wody do metalowego lub plastykowego kubeczka a następnie wystarczy otworzyć zamrażalnik lub lodówkę i wstawić do nich kubek – od razu pojawi się mgła!

Pamiętajcie

Pamiętajcie aby idąc na spacer do parku lub lasu mieć ze sobą opaskę odblaskową lub odblaskowe naszywki na butach i kurtce. Abyście nawet w bardzo mlecznej mgle byli dla wszystkich widoczni.

Jeśli mgła Was zaskoczyła w czasie spaceru i nie macie niczego odblaskowego możecie włączyć latarkę w waszej komórce – z pewnością będziecie bardziej widoczni a przez to bezpieczni.

5 1 głos
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zobacz również