Dlaczego drzewa są zielone?

Dlaczego drzewa są zielone? Co lubią drzewa i dzieci równie mocno? Co wspólnego z drzewami mają tęcze? Co to jest mikroskop? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego drzewa są zielone?

Dlaczego drzewa są zielone? Co lubią drzewa i dzieci równie mocno? Co wspólnego z drzewami mają tęcze? Co to jest mikroskop? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego drzewa są zielone?

Czy widząc drzewa lub inne rośliny zastanawialiście się dlaczego prawie wszystkie mają zielone liście?

Wyobraźcie sobie jakby wyglądały drzewa w lesie gdyby ich listki lub niebieskie, jaskrawo różowe lub np. zupełnie białe. Czasem spotkacie w parku lub ogrodzie rośliny, które mają inne kolory liści np. ciemno czerwone lub zielono-żółte jednak są to rośliny które zostały specjalnie wyhodowane przez ludzi tak właśnie aby miały inne kolorowe liście.

Zdjęcie czerwonych liści klonu palmowego
Klon palmowy posiada czerwone liście przez cały czas wegetacji

Dlaczego więc liście są zielone?

Odpowiedź Was zaskoczy. Drzewa mają zielone liście ponieważ bardzo lubią cukier. Serio! Cukier który naukowcy nazywają węglowodanami. Z pewnością wiecie do czego my ludzie wykorzystujemy cukier. Tak. Do robienia pysznych słodyczy. Tak samo drzewa tworzą swoje drzewne słodycze z wody dwutlenku węgla i światła słonecznego. Serio drzewa to największe łasuchy znane na świecie. No oczywiście poza nami ludźmi 🙂 .

Fragment łańcucha celulozy. Celuloza jest cukrem, który służy roślinom do budowania ścian komórkowych. Ściana komórkowa bawełny składa się w 90% z celulozy.

Natura wybrała kolor zielony z bardzo ważnego powodu. Oznacza on że wszystkie inne kolory światła słonecznego są przez liście pochłaniane, tylko nie zielony. Dzięki temu drzewo może dostać bardzo dużo energii które daje słońce.

Ale czy wiecie jak powstają kolory?

To proste. Światło słoneczne ma wszystkie kolory w sobie dlatego jest przeźroczyste i dlatego nie ma dla nas żadnego widzialnego koloru. Dopiero wtedy gdy to światło dotrze do jakiejś rzeczy zaczynają powstawać kolory. Każda rzecz do której dociera światło pochłania część jego kolorów a część odbija. Przykładowo kolor czarny powstaje gdy dana rzecz pochłania wszystkie kolory. A biały gdy nie pochłania żadnego koloru.

Jeśli widzimy liście koloru zielonego to znaczy że wszystkie kolory są pochłaniane przez liście do środka tylko nie zielony.

Widzieliście kiedyś tęcze? No pewnie. Tak, świetnie! A potraficie wymienić po kolei kolory tęczy? Najpierw jest kolor czerwony, potem pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy. Prawda?

A teraz przypomnijcie sobie, jeśli coś jest gorące to jakiego jest koloru? Oczywiście! Czerwonego. A jeśli coś jest bardzo zimne jakiego jest koloru? Tak. Niebieskiego. Brawo bystrzaki. Więc sami widzicie, że najcieplejsze kolory to czerwony a najzimniejszy to niebieski.

Wszystkie kolory tęczy

Właśnie tę sztuczkę wykorzystują drzewa i rośliny. Pochłaniają prawie całą energię ze światła słonecznego a odbijają tylko zielony.

Tylko po co drzewu ta cała energia?

Jeśli zajrzelibyście do środka liścia, to pod silnym mikroskopem, ale ale co to jest mikroskop? To wymaga wyjaśnienia. Z pewnością powiększaliście zdjęcia na komórce rodziców. Prawda? Aby je powiększyć kilkanaście razy klikaliście w ekran lub dwoma palcami rozsuwaliście miejsce które chcieliście powiększyć. Mikroskop działa bardzo podobnie. Jedyna różnica jest taka, że dzięki mikroskopom możemy zobaczyć obraz tak bardzo powiększony, że widać rzeczy których nie widzieliśmy wcześniej gołym okiem.

Gdyby zajrzeć do wnętrza liścia mikroskopem zobaczylibyście poukładane koło siebie małe cegiełki lub płytki takie jak w chodniku. A w środku tych cegiełek i płytek pływałyby zielone kulki.

Zdjęcie komórki roślinnej z chlorofilem
Chlorofil w komórce roślinnej (zdjęcie autorstwa: Kristian Peters — Fabelfroh)

Kulki mają w środku chlorofil, który jest koloru zielonego. To on jest malutką fabryką łakoci dla drzewa. Wy też lubicie słodycze prawda?

A zauważyliście, że jak zjecie trochę słodyczy, to macie dużo energii do zabawy?

Dzieje się tak dlatego ponieważ we wszystkich słodyczach znajduje się cukier. Drzewa nie mogą iść do sklepu i kupić sobie czekolady, więc same produkują swoje łakocie. Zresztą gdyby drzewom dać naszą czekoladę to by im nie smakowała. Drzewa lubią troszkę inny cukier.

No więc po co drzewom te łakocie?

Aby mieć energie i materiał do rośnięcia. Z cukrów drzewa potrafią tworzyć wspaniałe rzeczy: drewno, gałązki i nowe liście. Drzewa aby móc rosnąć oprócz ciepła i energii z światła słonecznego potrzebują również wody. Dlatego Wasi rodzice podlewają od czasu do czasu roślinki w domu a w lesie pada deszcz.

Drugim niezbędnym składnikiem jest dwutlenek węgla.

Tylko co to jest ten cały dwutlenek węgla? Jest to takie powietrze, gaz który mamy w sobie. Nie wierzysz? Zróbmy w takim razie eksperyment.

Weźcie przeźroczysty kubek lub szklankę. Nalejcie do niej wody. Nie musi być do pełna. Najlepiej nalejcie wody do połowy kubeczka lub szklanki. Włóżcie teraz do niej słomkę i wydmuchnijcie przez nią powietrze które macie w buzi. Pojawiły się bąbelki? Fantastycznie! To jest właśnie dwutlenek węgla. Możecie go też zobaczyć w napojach, które są gazowane.

A teraz możecie podlać Wasze domowe roślinki wodą ze szklanki, będzie im ona bardzo smakowała.

Jeśli chcecie poczuć się jak liście. Zróbcie drugi eksperyment.

Poczekajcie na słoneczny dzień. Kiedy będzie już po obiedzie wyjdźcie na spacer do ogrodu, parku lub lasu. Zabierzcie ze sobą dwie koszulki. Jedną koloru białego, a drugą koloru czarnego. Nie przejmujcie się jeśli mają one jakieś napisy, lub rysunki. Nie ma to większego znaczenia dla naszego eksperymentu. Wybierzcie miejsce gdzie nie ma cienia a świeci słońce.

Ubierzcie najpierw czarną koszulkę. Postójcie chwilę w słońcu. Zrobiło się Wam gorąco? Świetnie! Teraz załóżcie koszulkę koloru białego. Zrobiło Wam się chłodniej? Fantastycznie! Eksperyment się udał. Właśnie poczuliście na własnej skórze jak się czują liście.

Kolor czarny pochłania wszystkie kolory ze światła słonecznego i dlatego robi nam się bardzo szybko gorąco. Właśnie nasz organizm dostał dużo słonecznej energii którą odczuwamy jako ciepło. Biała koszulka działa odwrotnie. Biała tkanina odbija wszystkie kolory więc dostajemy bardzo mało energii słonecznej i jest nam chłodniej.

Idąc latem na spacer do parku lub lasu w słoneczny dzień, zawsze trzymajcie się cienia, który dają nam drzewa. Jest w nim dużo chłodniej i przyjemniej się chodzi. Teraz już wiecie dlaczego 🙂 To chlorofil z liści pochłonął prawie całe ciepło z światła słonecznego. My mamy przyjemny cień a drzewa i inne rośliny jedzą swoje łakocie i rosną.

5 1 głos
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zobacz również