Czy dzięcioła boli głowa?

Skoro dzięcioł uderza dziobem w drzewo kilka tysięcy razy dziennie, czy boli go od tego głowa? Co wspólnego z dzięciołami mają samochody przyszłości? Dlaczego dzięcioł robi sobie przerwy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy dzięcioła boli głowa?

Skoro dzięcioł uderza dziobem w drzewo kilka tysięcy razy dziennie, czy boli go od tego głowa? Co wspólnego z dzięciołami mają samochody przyszłości? Dlaczego dzięcioł robi sobie przerwy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy dzięcioła boli głowa?

Będąc w lesie lub w parku z pewnością nie raz słyszeliście bardzo charakterystyczne pukanie w drewno. To właśnie hałasował dzięcioł. Ten tak znany nam hałas bierze się z tego, że dzięcioł uderza dziobem w drzewo.

Jak wyglądają dzięcioły?

Być może nawet go widzieliście. Dzięcioły są bardzo kolorowe, najczęściej spotykane, są czarno-biało-czerwone, ale nie wiem czy wiesz, że w naszym kraju są również dzięcioły zielono-czerwone, czarno-czerwone, oraz zupełnie szare?

Dzięcioły w Polsce. W Polsce gościmy 10 gatunków dzięciołów:

Przypomnij sobie, czy uderzyłeś się kiedyś w głowę, albo kolano? I jak się czułeś? Z pewnością trochę bolało prawda? Na szczęście nasze mamy a czasem nawet tatowie, mają magiczną moc uzdrawiania, wystarczy że pocałują tam gdzie boli lub pogładzą to miejsce a od razu przestaje boleć. Ale co mają zrobić dzięcioły? Przecież dzięcioły nie mogą dostać całusa ani być pogłaskane. Czy ich czasem nie boli głowa od tego uderzania w drzewa?

Dzięcioł duży

Otóż okazuje się, że dzięcioł to bardzo niesamowity ptak, którego ciało jest tak zbudowane, że wcale a wcale nie boli go głowa przy uderzaniu w drzewo. Dzięcioł potrafi uderzać swoim dziobem nawet 20 razy na minutę, kilka tysięcy razy dziennie. A uderza z taką samą prędkością z jaką Ty jedziesz na rowerze najszybciej jak się da i to jeszcze z górki.

Krętogłów zwyczajny to w Polsce nieliczny ptak lęgowy; lokalnie bywa średnio liczny. Występuje w całym kraju. W Polsce przebywa od kwietnia do września.

W razie zagrożenia wykonuje łukowate ruchy głową i szyją na lewo i prawo imitujące zachowanie żmii. Od tego sposobu na wystraszenie intruza wzięła się jego nazwa. Może także straszyć napastnika swoistym „syczeniem” i szerokim rozłożeniem z jednoczesnym uniesieniem ogona. 

Ptak jest większy od wróbla, ale mniejszy od szpaka i z wyglądu przypomina ptaka śpiewającego. Maskująca barwa upierzenia ma upodobnić go do wzorów na korze drzewa. Jest przez to często łatwy do przeoczenia.

Chętnie zamieszkuje niezbyt gęste lasy liściaste i mieszane, najczęściej ich obrzeża. Spotykane też w innego rodzaju zadrzewieniach – parkach w dużych miastach, alejach, cmentarzach i sadach z dziuplastymi drzewami.

Zachowanie. Krętogłowa można zauważyć jak wokół mrowiska energicznie i sprawnie podskakuje. Brak specyficznych u dzięciołów twardych sterówek (pióra są miękkie, a ogon zaokrąglony) sprawia, że w odróżnieniu od nich na gałęziach siada w poprzek. Poza tym nie wspina się też pionowo po gałęziach, nie bębni, ani nie kuje dziupli. Inną cechą wyróżniającą go od innych przedstawicieli rodziny dzięciołowatych jest wędrowny tryb życia. Wraz z końcem lata opuszcza tereny lęgowe, kierując się do tropikalnej Afryki. Pokrewieństwo jest jednak zauważalne – długi, kleisty język (krętogłowa uważa się za posiadacza najdłuższego języka wśród europejskich ptaków) i nogi z dwoma palcami skierowanymi do przodu i dwoma do tyłu. Sam język może wysunąć na 66 mm poza dziób, od którego jest 5 razy dłuższy. Inne badania dowiodły, że język wraz z nasadą znajdującą się w gardle jest długości kręgosłupa krętogłowa. 

Wikipedia.org [https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C4%99tog%C5%82%C3%B3w_zwyczajny]

Od autora: Krętogłowy nie są zaliczane do dzięciołów właściwych lecz do ich rodziny. Jednak ze względu na tak wiele cech wspólnych z dzięciołami właściwymi zwyczajowo nazywa się je dzięciołami.


Wesprzyj podcast. Dołącz do fantastycznych Patronek i Patronów, którzy pomagają tworzyć Blizejlasu.pl i zmieniają Świat na lepszy.

Wielkie dzięki za wsparcie! Jesteś bohaterem na moim profilu!

10 zł

MIESIĘCZNIE

  • Twoje nagrody:

Zestaw nasion z najpiękniejszych sosen  z Puszczy Noteckiej do wysiania własnego mini lasu

Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku  tylko dla Patronów

Dostęp do materiałów w Strefie Patrona (pomoce naukowe do nauki biologii w szkole, scenariusze zajęć w terenie)

Dostęp do specjalnej relaksującej playlisty na Spotify dla rodziców

Wielkie dzięki! Twoje 20 zł jest dla mnie prawdziwym wsparciem!

MIESIĘCZNIE

  • Nagrody z poprzedniego kroku oraz:

Płyta CD z opowiadaniami Blizejlasu.pl z osobistą dedykacją

Przedpremierowy dostęp do materiałów audio w Patronite Audio oraz w Strefie Patrona

Dostęp do  “Zielono w głowie” – rozmowy z ciekawymi gośćmi na temat przyrody, ekologii i wszystkiego dookoła lasu

Wielkie dzięki to zdecydowanie za mało! Blizejlasu.pl Cię kocha!

50 zł

MIESIĘCZNIE

  • Wszystkie nagrody z poprzednich kroków oraz:

Jeśli będziesz w okolicy, zapraszam na spacer edukacyjny w Puszczy Noteckiej

Fantastyczna chusta z motywem leśnym


Po co w ogóle dzięcioły stukają w drzewa?

Dzięcioły są często nazywane doktorami drzew. Nie bez powodu! Dzięcioły uwielbiają zjadać różne robaczki, gąsienice, mrówki a zimą nawet nasionka. Bardzo dużo robaczków i gąsienic znajduje pod korą drzew. Aby dostać się pod korę stukają w nią swoimi dziobami, jak już uda im się odkuć jej kawałek wtedy używają swojego języka. Dzięki stukaniu w drzewa dzięcioły również rozmawiają między sobą.

Dzięcioł stukający w drzewo

Język dzięcioła jest bardzo niezwykły i bardzo długi. Ma on długość nawet 15 cm, czyli jest długości mniej więcej tabliczki czekolady. Język ten jest miejscami bardzo lepki i ma na sobie haczyki. Dzięki temu świetnie nadaje się do wyciągania larw spod kory i korytarzyków.

Ale gdzie mieści się tak długi język w tak małym dzięciole? Czy wisi on sobie swobodnie z dzioba i plącze się w gałązkach? To wyda Wam się bardzo dziwne, ale język dzięcioła jest owinięty wokół jego czaszki.

Język dzięcioła jest zawinięty wokół jego czaszki i wysuwany za pomocą specjalnej chrząstki i pracy mięśni na zewnątrz.

Ale dlaczego dzięcioła nie boli głowa?

Dzieje się to dzięki temu, że cała siła uderzenia jest pochłaniana przez ciało dzięcioła a tylko jej niewielka ilość dociera do głowy jako ciepło. Aby się ochłodzić dzięcioł musi robić przerwy w stukaniu w drzewo. Stąd charakterystyczne przerwy w stukaniu.

Jeśli chcecie samodzielnie zobaczyć jak działa takie pochłanianie uderzenia, możecie zrobić prosty eksperyment. Weźcie z łazienki gąbkę – tylko musi być gruba przynajmniej na trzy palce i połóżcie ją na swojej ręce. Potem weźcie jabłko lub inny owoc i spuszczajcie go na gąbkę na waszej ręce z różnych wysokości, a następnie zdejmijcie gębkę z ręki i powtórzcie upuszczanie owoców. Jest różnica prawda?

Naukowcy pracują już nad samochodami, które będę lepiej nas chronić przed uderzeniami dzięki urządzeniom wzorowanym na dzięciołach. Kiedy następnym razem będziecie w parku lub w lesie nasłuchujcie stykania i dzięciołów.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zobacz również

Czy jesienią jest mniej powietrza?

Drzewa produkują tlen prawda? To co się takiego dzieje, że przez pół roku nam go nie brakuje? Czy czasami za stwierdzeniem "zielone płuca świata" nie stoją Iluminaci? No i kto tak naprawdę produkuje...

Skąd się bierze woda w lesie?

Skąd się bierze woda w lesie?

Czy wodę, którą dzisiaj piliście, piły kiedyś dinozaury? Skąd się wzięła woda na ziemi? Dlaczego ludzie wysłali sondę kosmiczną aby wylądowała na pędzącej komecie? Skąd drzewa biorą 200 litrów wody...

Dlaczego lisy są rude?

Dlaczego lisy mają tak piękny kolor sierści? Co wspólnego z kotami mają lisy? Czy lisy miały kiedyś dziewięć ogonów i mogły zamieniać się ludzi? Co wspólnego mają z lisami Indianie z tajemniczego...

Zdjęcia motyla odpoczywającego na kwiatach

Dlaczego motyle rozkładają skrzydła?

Dlaczego poczwarki motyli śpiewają piosenki mrówkom? Czy są w Polsce ćmy wampiry? Co wspólnego mają motyle z panelami słonecznymi? Czy są motyle, które żyją pod wodą? Czy motyle mają przeźroczyste...