Idąc na spacer do lasu lub parku z pewnością widzieliście różne drzewa. Niektóre były malutkie niektóre całkiem duże. Z drzewami jest tak samo jak z ludźmi. Najpierw są malutkie, następnie rosną i rosną aż są już dorosłe i przestają rosnąć a z czasem stają się coraz grubsze – zupełnie jak u ludzi.
Na pewno zauważyliście, że dorośli są różnego wzrostu. Jedni są bardzo niscy, drudzy mogą być bardzo wysocy.
Czy u drzew jest podobnie?
Oczywiście! Są drzewa, które mają kilka milimetrów wysokości, czyli są wielkości najmniejszego klocka lego z waszej kolekcji i rosną w bardzo zimnych miejscach naszej planety.
Są również drzewa bardzo wysokie. Najwyższe drzewo (eukaliptus) na świecie rosło w Australii i miało aż 143 metry wysokości. A to jest tak wysoko jakbyście postawili jeden na drugim dziesięć, czteropiętrowych bloków, lub ułożyli koło siebie tysiąc tabliczek czekolady.
Najwyższe drzewa w Polsce mają około 51 metrów i są nimi świerki oraz jodły – czyli nasze poczciwe świąteczne choinki.
Największe na Świecie żyjące aktualnie drzewa mają wysokość 115 metrów i wciąż rosną! Są tak grube, że robi się w nich tunele aby mogły przejechać przez nie samochody.
Mamutowiec olbrzymi, sekwojadendron, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo, welingtonia (Sequoiadendron giganteum) – gatunek drzew iglastych, wyróżniających się potężnymi rozmiarami. Osiągają wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy (z Parku Narodowego Sekwoi w Kalifornii znane są pnie drzew ściętych w XIX wieku, o średnicy 12 m i wysokości szacowanej na 135 m). Do gatunku tego należą jedne z najwyższych drzew świata, obok eukaliptusa królewskiego i sekwoi wieczniezielonej.
Największy obecnie osobnik tego gatunku, drzewo o nazwie „General Sherman Tree” (widoczny na zdjęciu obok), rośnie na terenie leżącego w górach Sierra Nevada, Narodowego Parku Sekwoi. Drzewo to przy wysokości 84 m i średnicy pnia 8 m waży około 1200 ton. Objętość drewna tego drzewa (miąższość), wynosząca 1487 m3, odpowiada mniej więcej miąższości drewna ze świerków rosnących na powierzchni ponad hektara (najbardziej zasobne w Polsce drzewostany świerka istebniańskiego osiągają ok. 1200 m3 na 1 hektar).
Drewno czerwonawe, lekkie i miękkie, a przy tym bardzo trwałe – pozostaje zdrowe nawet u okazów padłych tysiąc lat temu.
Wikipedia.org [https://pl.wikipedia.org/wiki/Mamutowiec_olbrzymi]
Wesprzyj podcast. Dołącz do fantastycznych Patronek i Patronów, którzy pomagają tworzyć Blizejlasu.pl i zmieniają Świat na lepszy.
Wielkie dzięki za wsparcie! Jesteś bohaterem na moim profilu!
10 zł
MIESIĘCZNIE
- Twoje nagrody:
Zestaw nasion z najpiękniejszych sosen z Puszczy Noteckiej do wysiania własnego mini lasu
Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku tylko dla Patronów
Dostęp do materiałów w Strefie Patrona (pomoce naukowe do nauki biologii w szkole, scenariusze zajęć w terenie)
Dostęp do specjalnej relaksującej playlisty na Spotify dla rodziców
Wielkie dzięki! Twoje 20 zł jest dla mnie prawdziwym wsparciem!
MIESIĘCZNIE
- Nagrody z poprzedniego kroku oraz:
Płyta CD z opowiadaniami Blizejlasu.pl z osobistą dedykacją
Przedpremierowy dostęp do materiałów audio w Patronite Audio oraz w Strefie Patrona
Dostęp do „Zielono w głowie” – rozmowy z ciekawymi gośćmi na temat przyrody, ekologii i wszystkiego dookoła lasu
Wielkie dzięki to zdecydowanie za mało! Blizejlasu.pl Cię kocha!
50 zł
MIESIĘCZNIE
- Wszystkie nagrody z poprzednich kroków oraz:
Jeśli będziesz w okolicy, zapraszam na spacer edukacyjny w Puszczy Noteckiej
Fantastyczna chusta z motywem leśnym
Las mamutowców olbrzymich
Ale dlaczego drzewa są tak wysokie i kiedy wiedzą, że mają przestać rosnąć?
Wyobraźcie sobie że wewnątrz drzewa jest bardzo dużo słomek. Tak słomek – podobnych do tych które używacie aby napić się soku. Te drzewne słomki są bardzo malutkie i mogą być naprawdę długie (nawet kilu metrowe). Im dłuższe są takie słomki tym trudniej się przez nie drzewu pije. Ale co pije drzewo?
Drzewo pije wodę która jest w ziemi. Pije ją za pomocą korzeni a słomkami dostarcza ją do liści. Jeśli już takie drzewo nie może dostarczyć wody do liści to drzewo przestaje rosnąć. Im drzewo jest wyższe tym ma mniejsze liście, jeśli jest malutkie jego licie mogą mieć nawet metr długości, a metr długości to mniej więcej 7 tabliczek czekolady położonych koło siebie.
Czy próbowaliście kiedyś napić się soku używając słomki?
Na pewno tak. Ale czy próbowaliście zrobić mega słomkę? Zróbmy w takim razie prosty eksperyment. Zacznijmy od połączenia ze sobą pięciu słomek (np. taśmą klejącą) i spróbujmy napić się soku lub wody z jakiegoś kubeczka. Teraz dodajmy następne trzy słomki i znów spróbujmy napić się z kubeczka. Teraz zacznijcie dodawać po jednej słomce. Jeżeli uda Wam się napić to super! Próbujcie dodawać po jednej słomce tak długo, aż nie dacie rady napić się już z kubeczka. Podobnie jak drzewa, które biorą wodę z korzeni i już nie mogą jej dostarczyć do najwyższych liści.
Ciekawe jak wysokim moglibyście być drzewem?
Policzcie wszystkie słomki które połączyliście ze sobą. Jedna słomka to jest 1 metr wysokości drzewa. Jeżeli udało Wam się połączyć np. 15 słomek to jesteście 15 metrowym drzewem.
Idąc następnym razem na spacer może znajdziesz drzewo, które jest podobne do Ciebie w piciu wody przez bardzo długą słomkę?