Czy osy mają żądła i czy lwu jest gorąco w grzywie [wideo]?

Adamie, mam nadzieje że nie miałeś jeszcze okazji sprawdzić czy osy mają żądła na sobie. Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak osy mają żądła i czasem nawet z nich korzystają.

Adamie, mam nadzieje że nie miałeś jeszcze okazji sprawdzić czy osy mają żądła na sobie. Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak osy mają żądła i czasem nawet z nich korzystają.

Adamie, mam nadzieje że nie miałeś jeszcze okazji sprawdzić czy osy mają żądła na sobie. Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak osy mają żądła i czasem nawet z nich korzystają.

Robią to chętniej niż pszczoły miodne dla których użądlenie oznacza koniec życia i muszą czuć się bardzo zagrożone aby skorzystać z tej ostatniej linii obrony. Osy mogą żądlić nawet kilkukrotnie. Dlatego chętniej korzystają z tej dość bolesnej dla nas igły. Osy są bardziej niż łagodne pszczoły usposobione wojowniczo do intruzów którzy zakłócają ich spokój. Potrafią użądlić nawet zbytnio nie zagrożone, wystarczy że stwierdzą, że człowiek podszedł zbyt blisko ich gniazda.

Dlatego gdy zauważysz pszczołę nie warto jej drażnić.

Gniazda os znajdują się w ziemi lub podwieszone są pod sufitami i zrobione są z papieropodobnej substancji. Nigdy nie warto ich dotykać najlepiej omijać je szerokim łukiem ponieważ osy bardzo dzielnie stają w obronie swojego domu i królowej.

Osy mają swoje ulubione kolory: wabią je kolor biały i żółty za to zupełnie nie widzą koloru czerwonego. Można również odstraszać od siebie osy spryskując ręce i szyję oraz ubranie płynami z substancją IR3535 które są bezpieczne dla dzieci powyżej 1 roku życia i działają skutecznie do 4h.

Złą sławę os wykorzystują inne owady latające które mają bardzo podobne żółto czarne barwy, których zadaniem jest krzyczenie dookoła „jestem zadziorna, i lepiej ze mną nie zaczynaj a dodatkowo mogę cię użądlić więc mnie nie prowokuj” choć tak naprawdę nie robią nikomu krzywdy. Więc podczas spacerów warto przyjrzeć się czy spotkaliśmy właśnie osę czy raczej jakąś „udawaczkę”.

Pomimo że zbytnio nie lubimy os i słusznie na nie uważamy są one bardzo pożyteczne w przyrodzie nie tylko zapylają rośliny ale są również głównymi smakoszami kleszczy i bardzo ograniczają ich liczebność.

Podczas zimy os nie ma ponieważ zimuje jedynie królowa która odtwarza swój rój z początkiem wiosny.


Wesprzyj podcast. Dołącz do fantastycznych Patronek i Patronów, którzy pomagają tworzyć Blizejlasu.pl i zmieniają Świat na lepszy.

Wielkie dzięki za wsparcie! Jesteś bohaterem na moim profilu!

10 zł

MIESIĘCZNIE

  • Twoje nagrody:

Zestaw nasion z najpiękniejszych sosen  z Puszczy Noteckiej do wysiania własnego mini lasu

Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku  tylko dla Patronów

Dostęp do materiałów w Strefie Patrona (pomoce naukowe do nauki biologii w szkole, scenariusze zajęć w terenie)

Dostęp do specjalnej relaksującej playlisty na Spotify dla rodziców

Wielkie dzięki! Twoje 20 zł jest dla mnie prawdziwym wsparciem!

MIESIĘCZNIE

  • Nagrody z poprzedniego kroku oraz:

Płyta CD z opowiadaniami Blizejlasu.pl z osobistą dedykacją

Przedpremierowy dostęp do materiałów audio w Patronite Audio oraz w Strefie Patrona

Dostęp do  „Zielono w głowie” – rozmowy z ciekawymi gośćmi na temat przyrody, ekologii i wszystkiego dookoła lasu

Wielkie dzięki to zdecydowanie za mało! Blizejlasu.pl Cię kocha!

50 zł

MIESIĘCZNIE

  • Wszystkie nagrody z poprzednich kroków oraz:

Jeśli będziesz w okolicy, zapraszam na spacer edukacyjny w Puszczy Noteckiej

Fantastyczna chusta z motywem leśnym


Czy lwu jest gorąco w grzywie?

Pomimo że lwy żyją w bardzo ciepłym Afrykańskim klimacie noszą wspaniałe grzywy. Okazuje się że czasami jest im w nich gorąco ale mają swoje powody aby je nosić oraz sposoby aby się ochłodzić.

Im ważniejszy i silniejszy jest lew w stadzie to nosi dłuższą, ciemniejszą i gęstszą grzywę. Grzywa lwa również zabezpiecza go podczas walki ponieważ chroni lwią głowę szyję przed kłami i pazurami innych zwierząt np. hien które lwy bardzo często przeganiają ze swoich łowieckich terytoriów.

Aby się ochłodzić podczas upalnego dnia lwy wspinają się na drzewa i podobnie do naszych domowy kotów – większość dnia przesypiają a zaczynają polować wieczorem oraz nocą gdy temperatura jest niższa.

Czasem lwia grzywa bywa bardzo jasna oraz bardzo rzadka. Zdarzają się również lwy które są całkowicie białe ale nie są albinosami.

Wysoka temperatura otoczenia jest przez wielu badaczy uważana za jedną z możliwych przyczyn bardzo małej grzywy (lub jej braku) u lwów z Kenijskiego parku narodowego Tsavo.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Zobacz również