Dlaczego drzewa są tak wysokie?

Dlaczego drzewa są tak wysokie?

Idąc na spacer do lasu lub parku z pewnością widziałeś różne drzewa. Niektóre były malutkie niektóre całkiem duże. Z drzewami jest tak samo jak z ludźmi najpierw są malutkie, następnie rosną i rosną aż są już dorosłe i przestają rosnąć a czasem stają się coraz grubsze.

Na pewno zauważyliście że dorośli są różnego wzrostu, jedni są bardzo niscy, drudzy mogą być bardzo wysocy. Czy u drzew jest podobnie?
Oczywiście! są drzewa które mają kilka milimetrów wysokości, czyli są wielkości najmniejszego klocka lego, i rosną w bardzo zimnych miejscach naszej planety.
Są również drzewa bardzo wysokie. Najwyższe drzewo (eukaliptus) na świecie rosło w australii i miało aż 143 metry wysokości. A to jest tak wysoko jakbyś postawił jeden na drugim 10, 4 piętrowych bloków, lub ułoży koło siebie tysiąc tabliczek czekolady. Najwyższe drzewa w polsce mają około 51 metrów i są nimi świerki oraz jodły – czyli nasze poczciwe świąteczne choinki.

Największe żyjące drzewa mają wysokości 115 metrów i wciąż rosną! są tak grube że robi się w nich tunele aby mogły przejechać samochody.

Ale dlaczego dzewa są tak wysokie i kiedy wiedzą że mają przestać rosnąć? wyboraź sobie że wewnątrz drzewa jest bardzo dużo słomek. tak słomek – podobnych do tych które używasz aby napić się soku. Te drzewne słomki są bardzo malutkie i mogą być naprawde długie (nawet kilu metrowe). Im dłuższe są takie słomki tym trudniej się przez nie drzewu pije. Drzewo pije wodę która jest w ziemi. Pije ją za pomocą korzeni a słomkami dostarcza ją do liści. Jeśli nie może już dostarczyć do liści wody drzewo przestaje rosnąć. Im drzewo jest wyższe tym ma mniejsze liście, jeśli jest malutkie jego licie moga mieć nawet metr długości, a Metr długości too mniej więcej 7 tabliczek czekolady położonych koło siebie.

Czy próbowałeś kiedyś napić się soku używając słomki na pewno tak. Ale czy próbowałeś zrobić mega słomkę? Zrób prosty eksperyment. Zacznij od połączenia ze sobą 5 słomek (np. taśmą klejącą) i spróbuj się napić soku z jakiegoś kubeczka. Następnie dodaj następne 3 słomki i znów spróbuj się napić. Potem dodawja po jednej słomce i sprawdzaj czy możesz się napić. Ciekawe jak wysokim mógłbyś być drzewem? Każda słomka to 1 metr wysokości drzewa np. 15 słomek = 15 m dzewo.las-slonce

Idąc następnym razem na spacer może znajdziesz drzewo które jest podobne do ciebie w piciu wody przez bardzo długą słomkę?

 

Daniel Mróz

PRZYRODNIK. Opisuje piękno polskiej przyrody prostymi słowami, zdjęciami, filmami i opowieściami. Propagator idei Poznaj Swoją Naturę!

Leave a reply