Czy dzięcioła boli głowa?

Spotkania z piórem i pazurem
Czy dzięcioła boli głowa?

Będąc w lesie lub w parku z pewnością nie raz słyszeliście bardzo charakterystyczne pukanie w drewno. To właśnie hałasował dzięcioł. Ten tak znany nam hałas bierze się z tego, że dzięcioł uderza dziobem w drzewo.

Jak wyglądają dzięcioły? Być może nawet go widzieliście. Dzięcioły są bardzo kolorowe, najczęściej spotykane, są czarno-biało-czerwone, ale nie wiem czy wiesz, że w naszym kraju są również dzięcioły zielono-czerwone, czarno-czerwone, oraz zupełnie szare?

Przypomnij sobie, czy uderzyłeś się kiedyś w głowę, albo kolano? I jak się czułeś? Z pewnością trochę bolało prawda? Na szczęście nasze mamy a czasem nawet tatowie, mają magiczną moc uzdrawiania, wystarczy że pocałują tam gdzie boli lub pogładzą to miejsce a od razu przestaje boleć. Ale co mają zrobić dzięcioły? Przecież dzięcioły nie mogą dostać całusa ani być pogłaskane. Czy ich czasem nie boli głowa od tego uderzania w drzewa?

Otóż okazało się, że dzięcioł to bardzo niesamowity ptak, którego ciało jest tak zbudowane, że wcale a wcale nie boli go głowa przy uderzaniu w drzewo. Dzięcioł potrafi uderzać swoim dziobem nawet 20 razy na minutę, kilka tysięcy razy dziennie. A uderza z taką samą prędkością z jaką tu jedziesz na rowerze najszybciej jak się da i to jeszcze z górki.

Po co w ogóle dzięcioły stukają w drzewa? Dzięcioły są często nazywane doktorami drzew. I nie bez powodu, dzięcioły uwielbiają zjadać różne robaczki, gąsienice, mrówki a zimą nawet nasionka. Bardzo dużo robaczków i gąsienic znajduje pod korą drzew. Aby dostać się pod korę stukają w nią swoimi dziobami, jak już uda im się odkuć jej kawałek wtedy używają swojego języka. Dzięki stukaniu w drzewa dzięcioły również rozmawiają między sobą.

Język dzięcioła jest bardzo niezwykły i bardzo długi. Ma on długość nawet 15 cm, czyli jest długości mniej więcej tabliczki czekolady. Język ten jest miejscami bardzo lepki i ma na sobie haczyki. Dzięki temu świetnie nadaje się do wyciągania larw spod kory i korytarzyków. Ale gdzie mieści się tak długi język w tak małym dzięciole? Czy wisi on sobie swobodnie z dzioba i plącze się w gałązkach? To wyda Wam się bardzo dziwne, ale język dzięcioła jest owinięty wokół jego czaszki.

Ale dlaczego dzięcioła nie boli głowa? Dzieje się to dzięki temu, że cała siła uderzenia jest pochłaniana przez ciało dzięcioła a tylko jej niewielka ilość dociera do głowy jako ciepło. Aby się ochłodzić dzięcioł musi robić przerwy w stukaniu w drzewo. Stąd charakterystyczne przerwy w stukaniu.

Jeśli chcecie samodzielnie zobaczyć jak działa takie pochłanianie uderzenia możecie zrobić prosty eksperyment. weźcie z łazienki gąbkę – tylko musi być gruba przynajmniej na trzy palce, i połóżcie ją na swojej ręce, potem weźcie jabłko lub inny owoc i spuszczajcie go na gąbkę na wszej ręce z różnych wysokości, a potem zdejmijcię gębkę z ręki i powtórzcie upuszczanie owoców. Jest różnica prawda?

Daniel Mróz

PRZYRODNIK. Opisuje piękno polskiej przyrody prostymi słowami, zdjęciami, filmami i opowieściami. Propagator idei Poznaj Swoją Naturę!

There are 2 comments on this post
  1. Wrzesień 28, 2016, 8:47 pm

    hmm.. Całość bardzo interesująca. Ta wiedza na pewno mi się przyda. Pozdrawiam :)

  2. Wrzesień 28, 2016, 9:25 pm

    Artykuł bardzo przydatny. Całość dobrze ujęta i przyda mi się :) Pozdrawiam!

Leave a reply