Czy drzewa potrafią mówić?

Spotkania z piórem i pazurem
Czy drzewa potrafią mówić?

Czy próbowaliście kiedyś nic nie mówić, przez minutę, godzinę lub dzień? Pomyślcie sobie, czy to w ogóle możliwe tak nic nie mówić? Przecież mówimy odkąd tylko pamiętamy. Prawda?

Widzieliście na pewno małe dzieci które jeszcze nie mówią słów takich które możemy zrozumieć, ale ich mamy zawsze wiedzą czy ich maleństwa są głodne, a może się po prostu nudzi.

Po co mówimy? To proste – mówimy kiedy chcemy coś komuś opowiedzieć albo poprosić o coś.

Ale czy można coś komuś opowiedzieć nic nie mówiąc?

Tak, wystarczy mu to pokazać rękami lub narysować na kartce. Ale jest jeszcze jeden sposób o którym jeszcze nie mówiliśmy.

Wyobraźcie sobie, że Wasza mama upiekła pyszny placek. Wy właśnie wróciliście do domu. Jak tylko weszliście to nikt nie musiał nic wam mówić ani pisać czy rysować. A wy już wiedzieliście że za chwilę będzie pyszny placek.

Po czym to poznaliście? tak po zapachu!

Ale czy drzewa potrafią mówić. Oczywiście że tak. Drzewa ze sobą rozmawiają! Nie mają co prawda ani ust ani uszu ale potrafią między sobą rozmawiać właśnie dzięki zapachom.

Są to bardzo różne zapachy, a każdy z nich oznacza coś innego.

Jeśli jakieś drzewo zachoruje lub zaatakują je jakieś bakterie lub owady np korniki, to takie drzewo informuje inne drzewa odpowiednim zapachem. Dzięki temu zapachowi inne drzewa wiedzą że właśnie w okolicy pojawiło się niebezpieczeństwo. i mogą się przed nim uchronić tworząc grubszą korę. Taka grubsza kora jest jak zbroja dla rycerza, chroni drzewko przed owadami.

Takie rozmawianie drzew jest dużo głośniejsze niż nasze ludzkie rozmowy. Niektóre drzewa rozmawiają ze sobą na odległość setek i tysięcy metrów.

Drzewa mówią również do nas. Oczywiście również przez zapachy. Jednym z takich zapachów jest zapach żywicy – to taka lepka substancja którą drzewo chroni swoje otarcia – u ciebie jeśli otrzesz sobie skórę na kolenie pojawiają się strupki a u drzew żywica. Dzięki zapachowi żywicy wiesz że nie powinieneś dotykać tego miejsca bo się pobrudzisz.

Kiedy następnym razem pójdziesz na spacer do parku lub lasu, zamknij oczy i wciągnij klika razy powietrze przez nos. Być może poczujesz o czym rozmawiają właśnie drzewa.

Daniel Mróz

PRZYRODNIK. Opisuje piękno polskiej przyrody prostymi słowami, zdjęciami, filmami i opowieściami. Propagator idei Poznaj Swoją Naturę!

Leave a reply